Jak żyć zdrowo po 50-tce

Niezależnie od tego, czy masz 50 lat czy mniej, są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić sobie zdrowe życie. Są to między innymi: ograniczenie soli w diecie, regularne badania lekarskie i regularne ćwiczenia. Należy również zadbać o to, by radzić sobie ze stresem i izolacją społeczną – ten cytat jest zasługą redakcji portalu beautynews.pl.

Wykonuj regularne badania lekarskie

Wykonywanie regularnych badań lekarskich może pomóc Ci zachować zdrowie w miarę starzenia się. Mogą one również pomóc w wykryciu problemów, zanim rozwiną się one w poważną chorobę. Niektóre z tych badań mogą nawet uratować Ci życie. Ale skąd wiesz, które badania są dla Ciebie odpowiednie?

Jednym z najlepszych sposobów na zachowanie zdrowia jest stosowanie zdrowej diety. Możesz również wykonywać ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie lub pływanie, aby poprawić siłę mięśni i równowagę. Ćwiczenia te mogą również obniżyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób.

Możesz również regularnie sprawdzać swoje ciśnienie krwi. Może to pomóc w zapobieganiu atakom serca i udarom. Powinieneś widzieć swojego lekarza co najmniej raz w roku, a lekarz może zalecić krótsze lub częstsze kontrole w oparciu o Twój aktualny stan zdrowia.

Można również sprawdzić gęstość kości. Badanie to da Twojemu lekarzowi dobry obraz tego, jak radzą sobie Twoje kości. Dobrym pomysłem jest również regularne wykonywanie wymazu z brodawki. Badanie to może pomóc w wykryciu raka szyjki macicy i powinno być wykonywane co trzy lata.

Możesz również zbadać poziom cukru we krwi. Jest to powszechny test medyczny, który może pomóc w wykryciu prediabetes i cukrzycy typu 2. Testy A1C są często stosowane do sprawdzania poziomu cukru we krwi po dwóch do trzech miesięcy.

Twój lekarz może również zasugerować badanie pod kątem wysokiego cholesterolu. Wysoki cholesterol może zwiększyć ryzyko chorób serca i udaru. Powinieneś mieć badanie cholesterolu co najmniej raz w roku.

Oprócz badania krwi, należy również poddać się badaniu fizykalnemu. Lekarz zbada Twoje oczy, uszy, serce i jamę ustną. Zostaniesz również poddany kontroli skóry.

Ogranicz sól w swojej diecie

Dodawanie soli do żywności może znacznie skrócić długość życia osób dorosłych. W badaniu obejmującym ponad 500 000 osób naukowcy stwierdzili, że mężczyźni i kobiety, którzy codziennie dodawali sól do jedzenia, mieli o 28 procent wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.

Naukowcy zbadali grupę 501,379 uczestników UK Biobank. Uczestnicy ci byli śledzeni przez średnio dziewięć lat. Wypełniali oni kwestionariusze z ekranem dotykowym dotyczące ich spożycia soli. Pytano ich również, jak często dodawali sól po ugotowaniu.

Badacze stwierdzili, że średnia redukcja ciśnienia krwi wśród uczestników z prawidłowym ciśnieniem krwi wynosiła 2,42 mmHg, podczas gdy osoby z wysokim ciśnieniem krwi doświadczyły średniej redukcji 5,39 mmHg.

Badacze stwierdzili również, że dorośli, którzy rzadko dodają sól do jedzenia, mają o 28 procent niższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Było to bardziej znaczące u kobiet niż u mężczyzn.

Przeciętny Amerykanin spożywa około 3,400 miligramów sodu dziennie, co znacznie przekracza zalecane 2,300 miligramów. Sód jest niezbędny dla ogólnego zdrowia, ale zbyt duża jego ilość może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i chorób układu krążenia.

Naukowcy uważają, że zwyczaj dodawania soli do jedzenia może być wskaźnikiem niezdrowego stylu życia. Chociaż nie wykluczyli innych czynników, stwierdzili, że mężczyźni i kobiety, którzy dodawali sól do każdego posiłku, mieli o 28 procent wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.

Wyniki te nie muszą być reprezentatywne dla populacji ogólnej, ale mogą mieć ważne implikacje dla pacjentów z niewydolnością serca, zespołem nerczycowym i marskością wątroby.

Ponadto, dieta o niskiej zawartości sodu może mieć długoterminowe korzyści, szczególnie dla zdrowia mózgu, gdy się starzejemy.

Wyniki te zostały opublikowane w European Heart Journal. Chociaż badanie jest obserwacyjne, naukowcy powiedzieli, że potrzebne są dalsze badania, aby określić, czy ryzyko przedwczesnej śmierci jest związane ze spożyciem soli.

Zarządzaj izolacją społeczną

Zarządzanie izolacją społeczną w celu prowadzenia zdrowego życia po 50 roku życia jest krytyczną kwestią dla rosnącej liczby starszych dorosłych. Samotność jest związana z wieloma schorzeniami, w tym z depresją i demencją. Może również zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy i udaru. Może również podnieść ciśnienie krwi i utrudnić sen.

Jedna trzecia dorosłych w wieku 60 lat lub starszych doświadczy samotności w późniejszym życiu. Ten wzrost samotności jest prawdopodobnie spowodowany różnymi czynnikami, w tym zakłóceniami w wydarzeniach życiowych, depresją, warunkami zdrowia fizycznego i izolacją społeczną.

Istnieje wiele strategii zmniejszania izolacji społecznej. Na przykład, zaplanuj regularne utrzymywanie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Zwracanie się o pomoc jest również opcją, podobnie jak dołączenie do organizacji religijnych lub społecznych. Tego typu organizacje mogą być cennym źródłem interakcji społecznych.

Inną opcją jest stworzenie harmonogramu czynności, które możesz wykonywać każdego dnia. Mogą one obejmować ścielenie łóżka, mycie zębów i ćwiczenia. Możesz również skorzystać z wirtualnych systemów wsparcia lub zajęć online, aby sprzyjać zaangażowaniu.

Fundacja AARP posiada narzędzie o nazwie Connect2Affect, które pomaga starszym dorosłym zmierzyć ryzyko izolacji społecznej. Fundacja udostępnia również zasoby i oferuje badania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat tego problemu.

Istnieje również kilka sposobów walki z samotnością, w tym interakcja z sąsiadami, proszenie o pomoc, aktywność fizyczna i utrzymywanie kontaktów społecznych. Starsi dorośli, którzy doświadczają samotności, mają czterokrotnie zwiększone ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca. Są również narażeni na depresję, lęk, spadek zdolności poznawczych i depresję.

Jedna trzecia dorosłych w wieku 50 lat i starszych czuła się w ostatnim roku odizolowana. Prawie połowa tych osób zgłasza, że nie wchodzi w interakcje z sąsiadami przynajmniej raz w tygodniu.

Zdobądź sprawność aerobową

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz zdobywać sprawność aerobową, czy też nie ćwiczyłeś od lat, istnieje kilka prostych sposobów na poprawę poziomu sprawności fizycznej. Może to pomóc Ci żyć dłużej i czuć się lepiej.

Jeśli jesteś nowy w ćwiczeniach, zacznij od krótkich sesji o niskiej intensywności. W miarę poprawy poziomu sprawności fizycznej, możesz zwiększyć czas i intensywność. Możesz również wykonywać trening interwałowy o wysokiej intensywności, który polega na naprzemiennym stosowaniu krótkich, intensywnych okresów aktywności z dłuższymi okresami odpoczynku.

Ćwiczenia aerobowe wzmacniają serce, płuca, kości i mięśnie. Obniżają ciśnienie krwi i zwiększają jej przepływ. Pomaga również w kontrolowaniu wagi. Podnosi poziom „dobrego” cholesterolu HDL, który zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy i innych schorzeń. Obniża również poziom lipoproteiny o niskiej gęstości, czyli LDL, cholesterolu.

Fitness aerobowy jest również dobry dla Twojego mózgu. Badania wykazały, że starsi dorośli, którzy są sprawni fizycznie, mają mniej uszkodzeń w obszarach czołowych i ciemieniowych swoich mózgów. Dlatego ważne jest, aby ćwiczyć w miarę starzenia się.

Sprawność aerobowa jest również dobra dla zmniejszenia depresji. Badania wykazały również, że ludzie, którzy regularnie ćwiczą, mają niższy wskaźnik śmiertelności ze wszystkich przyczyn.

Jeśli masz nadwagę, trening siłowy może pomóc Ci utrzymać beztłuszczową masę mięśniową i uniknąć przewlekłych problemów zdrowotnych. Może również pomóc w ochronie stawów. Trening siłowy może obejmować ćwiczenia z wykorzystaniem wolnych ciężarów, taśm oporowych i masy ciała.

Jeśli masz problemy z sercem, porozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem programu ćwiczeń aerobowych. Być może będzie on musiał ustalić dla Ciebie specjalne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa.

Jeśli jesteś początkujący, możesz zacząć od spaceru pięć minut rano i pięć minut wieczorem. Powinieneś stopniowo zwiększać swój czas o pięć minut każdego tygodnia.

Zarządzaj stresem

Zarządzanie stresem jest kluczem do zdrowego stylu życia. Długotrwały stres może mieć negatywne skutki dla zdrowia, w tym zmniejszenie pojemności płuc, oporność na insulinę i tłuszcz na brzuchu. Ciało reaguje na stres poprzez wzrost hormonów, ciśnienia krwi i cukru we krwi.

Stres może być siłą motywującą, jeśli jest mądrze wykorzystywany. Jednak może być również destrukcyjny. Przedłużający się stres może prowadzić do niepokoju i drażliwości.

Zarządzanie stresem może być osiągnięte poprzez zdrowy styl życia, taki jak właściwe odżywianie i ćwiczenia. Działania te mogą być realizowane indywidualnie lub w ramach zajęć grupowych. Zaleca się, aby ludzie angażowali się w co najmniej 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo.

Korzyści z ćwiczeń jest wiele, w tym zmniejszenie stresu. W przypadku starszych osób wykazano, że ćwiczenia pomagają spowolnić proces starzenia i zmniejszyć ryzyko zdrowotne. Ponadto, ćwiczenia mogą poprawić samopoczucie psychiczne.

Oprócz zwykłego joggingu, pływania i treningu siłowego, istnieją inne rodzaje ćwiczeń, które można wykonywać w celu zmniejszenia stresu. Na przykład rozwiązywanie zagadek lub wykonywanie innych kreatywnych czynności może pomóc wykorzystać inną część mózgu.

Inną techniką zarządzania stresem jest śmiech. Niektóre badania wykazały, że śmiech może zmniejszyć stres nawet o 30%. Uważa się również, że śmiech może być łagodzącą stres formą ćwiczeń i jest uważany za dobrą formę samoopieki.

Inne metody łagodzenia stresu obejmują medytację i relaksację. Nie są one jednak przeznaczone dla każdego. W zależności od Twoich potrzeb, terapeuta może być w stanie pomóc. Kluczem do udanego programu zarządzania stresem jest zidentyfikowanie i zajęcie się źródłami stresu w Twoim życiu.

Dla wielu ludzi stres jest częścią życia. Jednak skutki stresu można zminimalizować, jeśli proaktywnie podejdziesz do zarządzania nim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *