Jak dieta wegetariańska wpływa na wagę?

Niezależnie od tego, czy rozważasz zastosowanie diety wegetariańskiej z powodów zdrowotnych, czy po prostu dlatego, że martwisz się o wagę, powinieneś zrozumieć, jak może ona wpłynąć na Twoje ciało. Możesz być zaskoczony, że na Twoją wagę może wpływać to, co jesz i ile jesz.

Czy można schudnąć na diecie wegetariańskiej?

Niezależnie od tego, czy jesteś wegetarianinem, weganinem, czy jednym i drugim, dieta oparta na roślinach może być świetnym sposobem na utratę wagi. Dieta ta promuje wiele składników odżywczych, których potrzebuje Twój organizm. Może również zmniejszyć ryzyko wielu chorób, w tym chorób serca, cukrzycy i raka okrężnicy.

Dieta wegetariańska może również pomóc Ci w utrzymaniu zdrowej wagi. Badania wykazały, że wegetarianie mają tendencję do niższej masy ciała niż nie-wegetarianie. Mogą oni mieć niższą średnią masę ciała ze względu na wysoką zawartość błonnika w pokarmach roślinnych. Ten błonnik szybko wypełnia, prowadząc do mniejszego podjadania – fragment ten jest wynikiem badania ekspertów serwisu ewadent.pl. Pomaga także dłużej utrzymać uczucie sytości.

Dieta bogata w owoce i warzywa ma również wiele korzyści dla zdrowia. Zawierają one przeciwutleniacze, które mogą pomóc w zapobieganiu chorobom. Zawierają również dużo wody, co pomaga ograniczyć apetyt. Są również niskokaloryczne.

Będąc na diecie wegetariańskiej, powinieneś ograniczyć spożycie mięsa, ryb, drobiu i produktów mlecznych. Oprócz zmniejszenia spożycia tych pokarmów, powinieneś ograniczyć ilość spożywanej soli. Powinieneś również przyjmować suplementy witamin i minerałów, aby pomóc Ci uzyskać potrzebne składniki odżywcze.

Wegetarianie powinni również zadbać o włączenie do swojej diety tłuszczów omega-3. Tłuszcze te są korzystne dla Twojego serca i znajdują się w żywności takiej jak orzechy włoskie, jaja i ryby. Możesz również rozważyć spożywanie wzbogaconych płatków śniadaniowych lub spróbować alternatywnych produktów mlecznych wzbogaconych w witaminę D.

Poza wieloma korzyściami zdrowotnymi płynącymi z diety wegetariańskiej, jest to również świetny sposób, aby pomóc środowisku. Wielu wegetarian decyduje się na wegetarianizm z powodów etycznych, ale wykazano również, że dieta ta pomaga ludziom żyć dłużej i mieć lepszy ogólny stan zdrowia. Mogą obniżyć ryzyko wystąpienia kilku chorób, w tym raka i cukrzycy, a także zapobiec atakom serca i udarom.

Główną zaletą diety wegetariańskiej jest to, że zachęca do spożywania mniejszej ilości kalorii. To pomaga promować deficyt kalorii, co jest ważne dla utraty wagi. Można również jeść więcej owoców i warzyw, które są pakowane z witamin i minerałów.

W rzeczywistości, ostatnie badanie wykazało, że ludzie na diecie wegetariańskiej stracili więcej wagi niż ci na diecie, która zawierała mięso, ryby i jajka. Badanie zostało przeprowadzone na 65 000 uczestników w czterech grupach. Grupy były randomizowane do diety wegetariańskiej lub niewegetariańskiej. Uczestnicy w grupie wegetariańskiej stracili 2,02 kg więcej niż uczestnicy diety niewegetariańskiej.

Dieta wykazała również redukcję tłuszczu podfazowego, rodzaju tłuszczu znajdującego się na powierzchni mięśni. W badaniu stwierdzono również, że wegetarianie wykazali mniejszy pomiar talii i bioder niż niewegetarianie. Potrzeba jednak więcej badań, aby określić, czy dieta wegetariańska może kontrolować wagę w dłuższej perspektywie.

Czy można schudnąć na diecie wegetariańskiej, jeśli ma się niedobór witaminy B12?

Niedobór witaminy B12 jest częstym problemem wśród wegetarian, zwłaszcza wegan. Może powodować szereg objawów fizycznych i psychologicznych, w tym anemię, zmęczenie, problemy neurologiczne i dezorientację. Zostało to również powiązane z chorobami serca i chorobą Alzheimera.

Witamina B12 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu. Witamina ta pomaga utrzymać zdrowe nerwy i czerwone krwinki. Jest również niezbędna do produkcji DNA. Jest to materiał genetyczny we wszystkich komórkach.

Witamina ta występuje naturalnie w produktach zwierzęcych. Jednak jeśli jesteś ścisłym wegetarianinem lub weganinem, możesz nie otrzymać wystarczającej ilości witaminy B12. Niedobory witaminy B12 zostały powiązane z niepłodnością i chorobą Alzheimera. Objawy niedoboru witaminy B12 to anemia, zmęczenie, osłabienie, problemy z pamięcią i dezorientacja. Zaleca się, aby uzyskać swój poziom witaminy B12 sprawdzone przez lekarza. Najlepszym sposobem zapobiegania niedoborom jest przyjmowanie suplementu witaminy B12. Możesz również uzyskać tę witaminę z żywności wzbogaconej. Należy również unikać przyjmowania leków, które mogą powodować niski poziom witaminy w organizmie, w tym metforminy i doustnych tabletek antykoncepcyjnych.

Niedobór witaminy B12 jest bardziej prawdopodobny u starszych dorosłych. Dzieje się tak, ponieważ wchłanianie witaminy B12 staje się mniej wydajne wraz z wiekiem. Na ryzyko narażone są również osoby, które mają zapalenie żołądka lub zaburzenia jelitowe. Może być również spowodowane przez stan zwany niedokrwistością zgorzelinową, który występuje, gdy żołądek nie produkuje wystarczającej ilości czynnika wewnętrznego, białka, które pomaga organizmowi wchłaniać witaminę B12.

Istnieje wiele różnych pokarmów, które zawierają witaminę B12. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że większość ludzi nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy B12 ze swojej diety. Weganie i ścisli wegetarianie są na najwyższym ryzyku niedoboru witaminy B12. Powinni upewnić się, że jedzą wzbogaconą żywność i przyjmują suplementy B12.

Objawy niedoboru witaminy B12 mogą rozwijać się stopniowo lub nagle. Obejmują one osłabienie, zmęczenie, dezorientację, problemy z pamięcią i duszności. Mogą one również prowadzić do anemii, która może wpływać na tkankę mięśniową i nerwy. Niektóre osoby z ciężkim niedoborem witaminy B12 doświadczają również drętwienia lub utraty smaku w dłoniach lub stopach. Jeśli niedobór jest poważny, objawy mogą rozwinąć się w bardziej poważny stan znany jako anemia megaloblastyczna. Ten rodzaj anemii charakteryzuje się niską liczbą czerwonych krwinek.

Najlepszym sposobem zapobiegania niedoborom witaminy B12 jest spożywanie różnych wzbogaconych pokarmów. Należą do nich drożdże odżywcze, niektóre chleby i mleko roślinne. Weganie mogą również potrzebować codziennego przyjmowania suplementu B12.

Jeśli jesteś zainteresowany zostaniem wegetarianinem, powinieneś rozważyć spożywanie różnych pokarmów zawierających witaminę B12. Należą do nich pełne ziarna, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, produkty mleczne i żółtka jaj. Należy również upewnić się, aby jeść pokarmy, które są niskie w tłuszczu i soli. Jeśli jesteś zainteresowany utratą wagi, powinieneś unikać żywności o wysokiej zawartości rafinowanych węglowodanów i tłuszczu. Zamiast tego, należy jeść więcej owoców i warzyw. Powinieneś również upewnić się, aby jeść zdrowe białka i wapń. Te pokarmy są niezbędne dla silnych kości i mięśni.

Czy można schudnąć na diecie wegańskiej, jeśli jest się narażonym na działanie herbicydów i pestycydów?

Pomimo bycia wegetarianinem, możesz być narażony na działanie herbicydów i pestycydów, a to może mieć wpływ na Twoją wagę. Niezależnie od tego, czy jesteś weganinem, wegetarianinem czy jedzącym mięso, Twoja dieta powinna zawierać szeroki zakres odżywczych pokarmów. Powinieneś również włączyć suplementy diety, aby utrzymać swoje ciało dobrze odżywione. Możesz uniknąć herbicydów i pestycydów, jedząc żywność organiczną. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Możesz również zmniejszyć swoje narażenie na te zanieczyszczenia poprzez dokładne mycie warzyw i owoców.

Kilka badań wykazało, że pestycydy i herbicydy mogą wpływać na zdrowie. Zostały one powiązane z niealkoholową chorobą tłuszczową wątroby, zaburzeniami hormonalnymi, chorobami nerek i rakiem. W 2015 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) uznała glifosat za prawdopodobny czynnik rakotwórczy.

Pestycydy i herbicydy są stosowane przez rolników do usuwania chwastów z pól. Niektóre pestycydy i herbicydy są również używane do zabijania owadów i ochrony upraw. Te chemikalia można znaleźć w otaczającym powietrzu i w pyle. W Wielkiej Brytanii, głównym źródłem narażenia na pestycydy są owoce i warzywa. Badania wykazały, że spożywanie większej ilości owoców i warzyw może obniżyć ryzyko wystąpienia kilku nowotworów, chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2.

Glifosat jest środkiem chwastobójczym stosowanym do usuwania chwastów z wielu upraw warzywnych. Jest również stosowany jako środek osuszający do suszenia ziaren. Jednak naukowcy wciąż nie są pewni, jak herbicyd ten jest metabolizowany u ludzi. Jest prawdopodobne, że dzieci metabolizują herbicyd inaczej niż dorośli. Mogą być narażone na działanie glifosatu w szkole lub w parkach publicznych. Glifosat znajduje się również w soku pomarańczowym i winie.

W Wielkiej Brytanii pestycydy są stosowane do wielu celów, w tym do herbicydów, insektycydów i fungicydów. W 2016 roku całkowita liczba pestycydów zastosowanych w uprawach w Wielkiej Brytanii wyniosła 316 t. Największą część tych pestycydów stanowiły insektycydy. Insektycydy obejmują środki odstraszające owady, impregnowane obroże dla zwierząt domowych, moluskocydy i spraye przeciw komarom. Oprócz pestycydów, insektycydy mogą być stosowane w pomieszczeniach zamkniętych w celu zabicia insektów.

W 2016 roku firma Bayer zapłaciła dziesiątki tysięcy pozwów związanych z jej środkiem chwastobójczym Roundup. W umowie ugody Bayer zgodził się zapłacić 10 miliardów dolarów dziesiątkom tysięcy osób fizycznych i właścicieli ziemskich. Płatność ta została dokonana w zamian za uregulowanie przez firmę roszczeń tysięcy powodów.

Glifosat jest wspólnym składnikiem środka chwastobójczego Roundup firmy Bayer. Jest on również stosowany w winie, soku pomarańczowym i miodzie. Chociaż glifosat jest powiązany z kilkoma negatywnymi skutkami zdrowotnymi, Agencja Ochrony Środowiska (EPA) nadal twierdzi, że nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia publicznego. Istnieją jednak obawy, że dorastanie z nim w organizmie będzie miało szkodliwy wpływ na dzieci.

Badania wykazały, że pozostałości glifosatu są pięciokrotnie wyższe u dzieci niż u dorosłych. Badanie wykazało również, że dzieci miały wyższe stężenie AMPA, innego herbicydu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *