Jak zdrowy styl życia przekłada się na dobre samopoczucie

Niezależnie od tego, czy masz 20 czy 60 lat, są rzeczy, które możesz zrobić, aby upewnić się, że Twój styl życia jest zdrowy i pomaga Ci osiągnąć Twój pełny potencjał. Zdrowy styl życia może pomóc Ci zachować sprawność fizyczną i utrzymać poziom energii, co może pomóc Ci być bardziej produktywnym. Możesz również połączyć się z przyjaciółmi i rodziną, unikać ciężkich sosów i sosów sałatkowych oraz uzyskać umiarkowane ćwiczenia.

Unikaj ciężkich sosów, sosów sałatkowych i sosów

Zamiast uświetniać swój talerz ciężkim, pełnym kalorii sosem, powinieneś poświęcić trochę czasu na eksperymentowanie z lżejszymi, zdrowszymi przepisami. Lekki sos sałatkowy może być wykonany z jednego z następujących składników: olej, ocet, woda i żółtka jaj. Aby uzyskać lekką, zdrowszą wersję, zastąp sok z cytryny w miejsce octu. Możesz również użyć posypki z soli czosnkowej zamiast soli, aby doprawić swoją zieleninę.

Możesz być zaskoczony, że współczesny sos do sałatek nie różni się tak bardzo od swoich starożytnych poprzedników. Składniki najczęściej używane do ich produkcji to mąka, olej i woda, ale nie zawsze muszą. Jeśli jesteś kucharzem dbającym o zdrowie, z pewnością zaskoczy Cię fakt, że lekki sos do sałatek nie musi być mdły, by być pyszny. A skoro już przy tym jesteśmy, wypróbuj lekki dressing do grillowanych mięs, pieczonych warzyw i tłuczonych ziemniaków – koncepcja tego fragmentu pochodzi od redakcji portalu Encyklopedia poradników – Encyklopedia poradników to blog edukacyjny, gdzie znajdziesz najlepsze porady na temat różnych dziedzin życia.. Jest to zdrowa i pożywna alternatywa dla ciężkiego dressingu i może być użyta jako dip do chipsów lub jako dodatek do sałatki, aby zakończyć obiad.

Jeśli szukasz najlepszego sosu sałatkowego, prawdopodobnie nie zajdziesz daleko od sklepu spożywczego lub lokalnego sklepu ze zdrową żywnością, a lekki sos będzie bardziej prawdopodobny, aby zaspokoić swoje kubki smakowe niż ciężki.

Połącz się z przyjaciółmi i bliskimi

Poświęcenie czasu na wzmocnienie połączeń z przyjaciółmi i rodziną to świetny sposób na poprawę ogólnego samopoczucia. Może to zwiększyć Twoją pewność siebie, obniżyć poziom stresu, a nawet pomóc Ci wyleczyć się z choroby. Możesz nawet zacząć wyrabiać w sobie zdrowe nawyki.

Jednym z najważniejszych powodów, by łączyć się z innymi, jest to, że buduje to poczucie przynależności. Poczucie przynależności oznacza poczucie bycia docenionym, a to może przejść długą drogę w zwiększaniu ogólnego samopoczucia. Badania wykazały, że bardziej zróżnicowany krąg społeczny może obniżyć ryzyko przeziębień, chorób, a nawet strasznego zimowego bluesa.

Badanie przeprowadzone przez psychologa Sheldona Cohena na Carnegie Mellon University wykazało, że osoby, które spędzały czas ze swoimi przyjaciółmi i rodziną, rzadziej cierpiały na depresję i inne powszechne problemy ze zdrowiem psychicznym. Najlepsze jest to, że te relacje mogą potencjalnie przekazać te korzyści innym. Najważniejszą częścią jest to, że te relacje mogą również sprawić, że poczujesz się lepiej o sobie.

Oprócz spędzania czasu z bliskimi, istnieją inne proste rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje samopoczucie. Staraj się codziennie wykonywać co najmniej 20-30 minut ćwiczeń fizycznych. Nawet szybki spacer wokół bloku może poprawić Twój nastrój i sprawić, że poczujesz się dobrze. Pamiętaj też, aby delegować wszelkie czasochłonne zadania swoim bliskim, abyś mogła cieszyć się czasem spędzonym z nimi.

Oprócz spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną, powinieneś także zajrzeć na terapię grupową lub nawet do internetowych grup wsparcia, jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowej pomocy. To sprawi, że poczujesz się dobrze i dasz szansę na pomoc innym, a jednocześnie poprawisz swoje własne samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Najlepsze jest to, że możesz zrobić wszystkie te rzeczy przy minimalnym wysiłku. Według słów psychologa i autora The Happiness Track, Emmy Seppala: „Zamiast spędzać godziny na przesiewaniu bałaganu, możesz spędzić z kimś tylko minuty i uzyskać korzyści”.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że prawdopodobnie będziesz bardziej zadowolony z rezultatów.

Utrzymaj lub popraw swoje zdrowie dzięki umiarkowanej aktywności fizycznej

Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swoje zdrowie, utrzymać je, czy uniknąć choroby, możesz uzyskać wiele korzyści z umiarkowanej aktywności fizycznej. Regularna aktywność fizyczna może wzmocnić mięśnie, poprawić funkcjonowanie mózgu i zmniejszyć ryzyko wystąpienia kilku chorób.

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z umiarkowanej aktywności fizycznej, powinieneś spróbować włączyć do niej różne aktywności. Możesz również podzielić swoją aktywność na mniejsze części w ciągu dnia. Na przykład, możesz spacerować z psem przez 10 minut do i z pracy. Możesz też chodzić po schodach zamiast jeździć windą. Te czynności to proste sposoby na dodanie większej aktywności fizycznej do swojego dnia.

Innym świetnym sposobem na dodanie większej aktywności fizycznej do swojego dnia jest siedzenie mniej. W rzeczywistości eksperci zdrowotni zalecają, aby dorośli siedzieli mniej niż pięć godzin dziennie. Może się okazać, że wstając co godzinę lub dwie, możesz zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Uzyskanie więcej ruchu w ciągu dnia może również pomóc w poprawie nastroju i snu.

Powinieneś również włączyć do swojej diety aktywności, które podnoszą tętno. Do takich aktywności należą bieganie, jazda na rowerze, pływanie (okrążenia stylem dowolnym), aerobik i szybki spacer. Jednak ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed modyfikacją swojej rutyny. Niektóre choroby, takie jak wysokie ciśnienie krwi i osteoporoza, mogą uniemożliwić wykonywanie tych czynności.

W większości przypadków zaleca się, aby dorośli angażowali się w 150 do 300 minut ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności każdego tygodnia. Zaleca się również, aby dzieci i młodzież angażowały się w umiarkowaną do energicznej aktywności fizycznej. Wytyczne obejmują również działania, które poprawiają siłę i wytrzymałość mięśni.

Dla tych, którzy nie są wystarczająco aktywni, można zacząć od 10 minut trzy razy dziennie. Test mówienia” to prosty sposób na zmierzenie intensywności Twojej aktywności. Jeśli możesz rozmawiać podczas aktywności, jesteś na umiarkowanym poziomie intensywności. Jeśli jednak nie możesz rozmawiać podczas aktywności, masz intensywność energiczną.

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z umiarkowanej aktywności, należy starać się wykonywać ją co najmniej trzy razy w tygodniu. Ważne jest również, aby upewnić się, że poświęcasz na to co najmniej 30 minut dziennie.

Pomiar dobrostanu wymaga większej spójności

Coraz częściej organizacje poszukują lepszych, dokładniejszych i bardziej spójnych metod pomiaru dobrostanu. Metody te są wykorzystywane do wprowadzania zmian w polityce organizacji, poprawy produktywności i redukcji kosztów opieki zdrowotnej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i naukowcy opowiadają się za holistycznym podejściem do opieki zdrowotnej, wierząc, że taka perspektywa odpowiada osobom, które chcą się dobrze czuć.

Najczęściej stosowaną metodą pomiaru dobrostanu jest subiektywna ocena. W tym podejściu respondenci są proszeni o udzielenie odpowiedzi na pytania. Odpowiedzi te są następnie agregowane i porównywane z innymi wynikami. Pomiar dobrostanu jest złożoną metryką, wymagającą zarówno rzetelności, jak i ważności. Pomiar powinien być w stanie zmierzyć dobre samopoczucie na różnych poziomach i w różnym czasie. Może to być trudne ze względu na paradoks Easterlina, który mówi, że ludzie bogatsi są zwykle bardziej zadowoleni ze swojego życia niż ludzie biedniejsi.

W ostatnich latach powstało kilka instrumentów pomiaru dobrostanu. Jednym z najczęściej cytowanych jest sześcioczynnikowa miara dobrostanu psychologicznego Carol Ryff. Miara ta została zoperacjonalizowana tak, by zawierała pozycje dotyczące zdrowia, wydajności pracy, związków, samopoczucia fizycznego i społecznego.

Inną miarą dobrostanu jest instrument Well-Being 5. Narzędzie to czerpie z wcześniejszych badań i zapewnia kompleksową ocenę wszystkich elementów dobrostanu. Zostało opracowane na podstawie danych pochodzących od ponad 13 000 osób i zawiera wiarygodne konstrukty psychometryczne. Jest punktowane i ma powiązania z wynikami dostarczonymi przez strony trzecie. Jest również oparty na solidnym zestawie danych porównawczych obejmującym ponad 1,9 miliona osób. Został również zwalidowany do celów pomiaru dobrobytu.

Wynik Well-Being 5 został zwalidowany w celu osiągnięcia celów pomiarowych w postaci ważnego, rzetelnego i wszechstronnego pomiaru psychometrycznego. Wynik wykazał również zdolność diagnostyczną dla interwencji. Wynik był skorelowany z liczbą przyjęć do szpitala, wydajnością pracy i absencją.

W miarę jak pomiar dobrostanu staje się coraz bardziej istotny, zdolność do pomiaru pełnego zakresu treści dobrostanu oraz uchwycenia diagnostycznych i predykcyjnych elementów dobrostanu jest krytyczna. Kompleksowy pomiar dobrostanu musi wykazywać wewnętrzną spójność i rzetelność. Musi być również dynamiczny i predykcyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *