Jaki wpływ ma nadwaga na zdrowie człowieka?

Posiadanie nadwagi może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Otyłość wiąże się z wieloma różnymi problemami zdrowotnymi, w tym ze zwiększonym obciążeniem stawów przenoszących ciężar ciała, zwiększonym obciążeniem hormonów i zwiększonym ryzykiem wystąpienia niektórych nowotworów. Możesz podjąć działania, aby uniknąć tych problemów zdrowotnych poprzez przyjęcie zdrowej diety odchudzającej.

Zwiększone ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów

Posiadanie wysokiego poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie jest czynnikiem ryzyka wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów. Wynika to z obecności tkanki tłuszczowej, która wytwarza hormony zwane adipokinami. Hormony te promują wzrost komórek, zwiększają podatność na raka i mogą mieć działanie przeciwnowotworowe.

Otyłość jest związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia 13 rodzajów raka, w tym raka trzustki, nerki, przełyku, jelita, tarczycy i piersi. Chociaż związek między nadwagą a ryzykiem raka jest złożony, uważa się, że obejmuje on przewlekłą odpowiedź zapalną i zwiększony poziom insuliny.

Otyłość jest jedną z głównych przyczyn raka w Australii, gdzie co roku diagnozuje się 5,300 osób. Chociaż otyłość jest związana z wyższym ryzykiem raka piersi, nie jest główną przyczyną tej choroby.

Ryzyko zachorowania na raka może być zmniejszone poprzez unikanie palenia tytoniu, uzyskanie odpowiedniej opieki medycznej oraz utrzymanie zdrowej wagi. Szacuje się, że utrzymanie zdrowej wagi może zapobiec połowie zgonów z powodu raka – te dane są wynikiem wysiłku specjalistów strony akupiszmi.pl.

Otyłość została powiązana z rakiem u mężczyzn, kobiet i dzieci. Szacuje się, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia raka okrężnicy, jajników i piersi. Jest również związana ze zwiększonym ryzykiem gruczolakoraka, mięsaka i raka trzustki. Jest również związana ze zwiększonym ryzykiem raka prostaty.

Związek między otyłością a ryzykiem zachorowania na raka jest złożony, ale uważa się, że wynika z przewlekłej odpowiedzi zapalnej, zwiększonego poziomu insuliny i zwiększonego poziomu adipokin. Hormony te są produkowane przez komórki tłuszczowe i stymulują wzrost komórek, mogą mieć działanie przeciwnowotworowe.

Zwiększone ryzyko rozwoju bezdechu sennego

Wśród głównych problemów zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych, otyłość jest głównym czynnikiem wielu chorób współistniejących, w tym chorób układu krążenia, cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych jest co najmniej 15 milionów osób z obturacyjnym bezdechem sennym (OSA), niezwykle powszechnym zaburzeniem snu, które może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Otyłość zwiększa ryzyko rozwoju bezdechu sennego poprzez powodowanie zapadania się dróg oddechowych podczas snu. Osoba z OSA może obudzić się w środku nocy z suchością w ustach, chrapaniem, gazami lub uczuciem dławienia się. Często niezdiagnozowane, OSA może być prekursorem choroby sercowo-naczyniowej i główną przyczyną śmierci.

Badania wykazały, że osoby z bezdechem sennym mają większe ryzyko otyłości, wysokiego ciśnienia krwi i niewydolności serca. Szacuje się, że jedna trzecia osób z OSA ma nadwagę lub otyłość. To zwiększone ryzyko dotyczy zwłaszcza kobiet.

Otyłość jest również głównym czynnikiem ryzyka nadciśnienia tętniczego, chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy i bólów stawów. Istnieją jednak inne czynniki, które przyczyniają się do zwiększenia ryzyka wystąpienia bezdechu.

Otyłość jest spowodowana zwiększonym ciśnieniem we krwi i może wpływać na ilość tlenu we krwi. Tkanka miękka jamy ustnej i gardła może również powodować niedrożność dróg oddechowych podczas snu.

Badania pokazują, że kobiety są bardziej narażone na rozwój bezdechu sennego po menopauzie. Uważa się również, że ryzyko wystąpienia OSA wzrasta z wiekiem. Uważa się, że czynnikiem przyczyniającym się do tego mogą być związane z wiekiem zmiany w strukturach przyusznych.

Zwiększone obciążenie stawów nośnych

Posiadanie zbyt dużej masy ciała na ramionach to pewny sposób na zagwarantowanie zwiększonego obciążenia stawów nośnych. Dodatkowe kilogramy nie tylko zwiększają ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów, ale również sprawiają, że noszenie ich jest mniej przyjemne. Na szczęście istnieją sposoby, aby zmniejszyć nacisk na stawy.

Jednym z bardziej logicznych sposobów jest włączenie do swojej tygodniowej rutyny starego, dobrego treningu. Poświęcenie czasu na rozciąganie i poruszanie się nie tylko pomoże poprawić Twoją postawę i krążenie, ale także pomoże Ci utrzymać wagę pod kontrolą. Dodatkowo, dobrze dobrana dieta wypełniona owocami i warzywami pomoże utrzymać zdrowe kości i stawy. Utrzymanie wagi w ryzach to najlepszy sposób na zapewnienie organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje, aby pozostać młodym i zdrowym przez wiele lat.

Podczas gdy jesteś przy tym, powinieneś również rozważyć podjęcie nowego hobby, takiego jak golf lub gra w tenisa. Te aktywności pomogą Twoim stawom poruszać się bardziej efektywnie, a tym samym zmniejszą ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Jeśli golf lub tenis nie są Twoim ulubionym zajęciem, istnieje wiele innych zajęć w pomieszczeniach zamkniętych, które pozwolą Ci ograniczyć skłonności do artretyzmu. Jeśli nie masz czasu lub ochoty na godziny spędzone na siłowni, rozważ zainwestowanie w domową maszynę do ćwiczeń.

Zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów

Posiadanie nadmiernej masy ciała jest związane ze zwiększonym prawdopodobieństwem rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Nie jest jasne dlaczego, ale otyłość może powodować lub nasilać chorobę.

Otyłość jest globalną epidemią, a ponad 1,4 miliarda dorosłych jest otyłych. Zwiększa ona ryzyko wystąpienia kilku chorób przewlekłych, w tym choroby zwyrodnieniowej stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest zwyrodnieniową chorobą stawów charakteryzującą się stanem zapalnym i degeneracją chrząstki. Dotyka ona mężczyzn i kobiety w różnych grupach wiekowych. Schorzenie to najczęściej dotyka kolan, ale może również dotyczyć innych stawów, takich jak biodra i kręgosłup.

Choroba zwyrodnieniowa stawów może być bardzo wyniszczającą chorobą, a do naprawy uszkodzonych stawów często konieczna jest operacja. Może być również konieczne przyjmowanie środków przeciwbólowych, jeśli choroba jest ciężka. Istnieją jednak zabiegi, które mogą zmniejszyć ból i poprawić jakość życia.

W rzeczywistości, utrata wagi jest sprawdzonym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. Ważne jest jednak, aby zauważyć, że utrata masy ciała może nie mieć dużego wpływu na ciężkość OA. Może natomiast opóźnić postęp uszkodzeń strukturalnych stawów. Co więcej, utrata wagi może mieć również istotne klinicznie korzyści, takie jak zmniejszenie bólu, zmniejszenie bólu mięśni i poprawa funkcjonowania.

Wśród otyłych dorosłych choroba zwyrodnieniowa stawów jest jednym z częstszych schorzeń stawów. Szacuje się, że prawie jedna trzecia dorosłych powyżej 65 roku życia ma objawy OA. Schorzeniu nie da się zapobiec, ale pewne style życia mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Stosowanie zdrowej diety, unikanie urazów i regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko.

Depresja i otyłość mogą prowadzić do przyrostu masy ciała

Osoby z depresją i otyłością mają zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. W ryzyku tym pośredniczy efekt cytokinowy. Efekt ten występuje, gdy komórki tłuszczowe uwalniają cytokiny do krwiobiegu. Cytokiny te powodują insulinooporność, co może prowadzić do otyłości.

Przewlekłe zapalenie mózgu występuje również u osób z depresją. Ten stan zapalny może być jednym z czynników przyczyniających się do depresji związanej z otyłością.

W badaniu nastolatków, osoby z objawami depresji były bardziej narażone na nadwagę w następnym roku. Ponadto ci, którzy mieli objawy depresji, rzadziej ćwiczyli. Były również bardziej skłonne do jedzenia śmieciowego jedzenia.

Otyłość może prowadzić do depresji, ponieważ wpływa na obszary mózgu zaangażowane w samokontrolę i regulację apetytu. Depresja może również powodować zmiany w nawykach żywieniowych, w tym przejadanie się, zaburzenia odżywiania i zmiany we wzorcach snu.

W metaanalizie 17 badań przekrojowych opartych na społeczności lokalnej stwierdzono związek depresji z otyłością. W badaniach tych stosowano BMI jako podstawową miarę wagi. Wyniki były ogólnie pozytywne, a związek ten zaobserwowano również u mężczyzn.

W badaniu oceniono również, czy związek między depresją a otyłością był pośredniczony przez emocjonalne jedzenie. Jedzenie emocjonalne jest definiowane jako tendencja do spożywania pokarmów o dużej gęstości energetycznej w odpowiedzi na negatywne emocje. Uważa się, że jedzenie emocjonalne jest związane z otyłością z powodu mylenia wewnętrznych stanów głodu ze zmianami fizjologicznymi związanymi z emocjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *