Olej palmowy - wpływ na zdrowie człowieka

Oprócz tego, że pomaga w zapobieganiu chorobom serca, pomaga również we wspomaganiu pracy mózgu. Oprócz tego, ma również korzyści środowiskowe i zrównoważone. Mówi się również, że pomaga obniżyć cholesterol.

Obawy o środowisko

Rosnący globalny popyt na oleje roślinne napędza ekspansję plantacji palmy olejowej. Ale chociaż palma olejowa przynosi korzyści, stwarza również szereg problemów środowiskowych. Obejmują one niszczenie lasów tropikalnych, zanieczyszczenie wody, wylesianie i zanieczyszczenie powietrza. Produkcja palmy olejowej powoduje również znaczną emisję gazów cieplarnianych – ten fragment został przekazany przez stronę rosyjskiniebieski.com.

Pomimo potencjalnych korzyści płynących z uprawy palmy olejowej, przemysł nie zajął się odpowiednio problemami środowiskowymi związanymi z produkcją tej cennej uprawy. Ekolodzy podjęli działania, a naukowcy pracują nad sposobami uczynienia palmy olejowej bardziej zrównoważoną środowiskowo.

Okrągły Stół na rzecz Zrównoważonego Oleju Palmowego jest inicjatywą prowadzoną przez przemysł, która zachęca producentów oleju palmowego do przestrzegania zestawu standardów. Organizacja współpracuje również z rządami krajów produkujących olej palmowy, aby upewnić się, że obowiązują krajowe przepisy. Zachęca również rynki do przejścia na certyfikację zrównoważonego oleju palmowego.

Głównym problemem związanym z produkcją oleju palmowego jest duża ilość produkowanych przez nią gazów cieplarnianych. Emisje te przyczyniają się do zmian klimatycznych i są głównym czynnikiem wpływającym na globalne ocieplenie. Spalanie lasów również uwalnia dwutlenek węgla do powietrza.

Z produkcją oleju palmowego wiążą się również inne problemy środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie wody i erozja gleby. Przemysł ten jest również zamieszany w osuszanie torfowisk w Azji Południowo-Wschodniej, co ma wpływ na zdrowie w całym regionie.

Przemysł został również powiązany z niszczeniem siedlisk dla zagrożonych gatunków. Dotyczy to zwłaszcza lasów tropikalnych, które są krytycznymi siedliskami dla wielu zagrożonych gatunków. Utrata siedlisk spowodowana produkcją palmy olejowej doprowadziła również do większej liczby konfliktów między ludźmi a zwierzętami.

Przemysł palmy olejowej jest również związany z nielegalnym handlem. Jest on również powiązany z pracą dzieci.

Działanie obniżające poziom cholesterolu

Kilka badań wykazało, że olej palmowy może pomóc obniżyć poziom cholesterolu. W szczególności, olej palmowy może zwiększyć poziom HDL (dobrego) cholesterolu, który pomaga chronić serce przed chorobami układu krążenia. Olej palmowy jest również bogatym źródłem -, – i -karotenów, które są antyoksydantami. Te antyoksydanty chronią Twój układ odpornościowy i wzmacniają Twoje ciało.

Olej palmowy jest bogaty w jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Te kwasy tłuszczowe przyciągają inne rozpuszczalne w tłuszczach składniki komórek. Jest również doskonałym źródłem -, – i -karotenów, które mogą być przekształcone w witaminę A.

Olej palmowy pomaga również utrzymać w ryzach całkowity poziom cholesterolu w organizmie. Badania pokazują, że dieta bogata w olej palmowy może obniżyć poziom cholesterolu lepiej niż dieta o wysokiej zawartości tłuszczów trans. Istnieją jednak również badania, które pokazują, że olej palmowy może zwiększyć poziom cholesterolu LDL (małego, gęstego) we krwi.

Główne dietetyczne źródła tłuszczów nasyconych to tłuste mięso, ser, smalec i masło. Olej palmowy zawiera 50% tłuszczu nasyconego. Większość oleju palmowego stanowi kwas palmitynowy.

Sugerowano, że wielokrotne podgrzewanie oleju palmowego może powodować odkładanie się płytki nazębnej w tętnicach. Jednakże badania wykazały również, że u szczurów, które były karmione świeżym olejem palmowym, nie rozwinęły się płytki tętnicze. Ponadto inne badania wykazały, że olej palmowy może obniżyć poziom cholesterolu u osób z wysokim cholesterolem.

W badaniu przeprowadzonym przez Oluba i wsp. badano wpływ oleju palmowego na profile lipidowe albinotycznych szczurów Wister. Stwierdzili, że szczury karmione olejem palmowym wykazywały obniżony poziom nadtlenku lipidów i podwyższony poziom homocysteiny.

W innym badaniu Kooyenga i wsp. badali antyoksydacyjne działanie oleju palmowego u pacjentów z hiperlipidemią. Badali również wpływ oleju palmowego na pacjentów ze zwężeniem tętnicy szyjnej.

Pomoc w funkcjonowaniu mózgu

Wśród niezliczonych olejów dostępnych obecnie na rynku, olej palmowy wyróżnia się wysokim kalibrem antyoksydantów i kwasów tłuszczowych. W rezultacie olej palmowy może być dobrodziejstwem dla Twojej wątroby, mózgu i kości udowej. Ponadto miłośnicy oleju palmowego mogą spać spokojnie wiedząc, że ich bliscy są dobrze chronieni. Olej palmowy jest również dobry w zwiększaniu przepływu krwi do mózgu i układu nerwowego, co jest szczególnie ważne dla mózgu w słoiku. Olej palmowy jest również dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3, co jest ważnym czynnikiem w zapobieganiu chorobom mózgu, takim jak epilepsja i autyzm. Pomimo jego imponujących właściwości, niektórzy ludzie nadal są sceptyczni co do jego korzyści. Na szczęście, trochę badań ujawni, że istnieje sposób, aby przejść do tego. Co więcej, miłośnicy oleju palmowego prawdopodobnie będą cieszyć się błogim snem w nocy. Zapewni to szczęśliwszy i zdrowszy ty w dłuższej perspektywie. Oprócz wyżej wymienionych korzyści, najbardziej godną uwagi zaletą jest fakt, że olej palmowy nie zawiera GMO. Dzięki temu olej ten może być produkowany w taki sam sposób jak olej kokosowy, ale w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.

Zwiększenie czynników ryzyka chorób serca

Zwiększenie czynników ryzyka chorób serca w związku z olejem palmowym to temat, który doczekał się wielu dyskusji w środowisku naukowym. Chociaż istnieje obszerna literatura na ten temat, istnieje również debata na temat tego, czy olej palmowy powinien być włączony do zdrowej diety.

Olej palmowy to tropikalny olej roślinny, który jest bogaty w tłuszcze nasycone. Zawiera również kwasy oleinowy i linolowy. Te dwa kwasy tłuszczowe są znane z korzyści dla układu krążenia.

Olej palmowy zawiera również szereg korzystnych przeciwutleniaczy, w tym witaminę E tokotrienole. Związki te hamują syntezę cholesterolu i działają jako przeciwutleniacze chroniące serce.

Niektóre badania wykazały, że olej palmowy może podnosić poziom cholesterolu LDL. Jest to jednak problem tylko wtedy, gdy jest on stosowany przy braku zdrowej diety.

Istnieje kilka źródeł oleju palmowego. Jest on używany jako olej do gotowania w wielu społecznościach azjatyckich i afrykańskich. Głównym składnikiem oleju palmowego są triacyloglicerole. Triacyloglicerole to cząsteczki glicerolu zestryfikowane trzema kwasami tłuszczowymi, w tym kwasem palmitynowym i stearynowym. Triacyloglicerole są w stanie przyciągnąć inne rozpuszczalne w tłuszczach składniki komórkowe, w tym sterole, pigmenty i fosforyty.

Wykazano również, że olej palmowy zmniejsza tempo peroksydacji lipidów w wątrobie. W doświadczeniach na zwierzętach wykazano, że olej palmowy łagodzi skutki reperfuzji po niedokrwieniu. Efekt ten jest ważny, ponieważ nagła reperfuzja może pogorszyć uszkodzenia komórek.

Stwierdzono również, że dieta bogata w olej palmowy zwiększa poziom HDL i zmniejsza poziom apolipoproteiny B. Ponadto olej palmowy obniża profil lipidowy surowicy. Wykazano, że olej palmowy łagodzi uraz niedokrwienny reperfuzyjny u szczurów. Wykazano również, że zmniejsza białka modyfikowane oksydacyjnie i wolne rodniki tlenowe.

Zrównoważona produkcja oleju palmowego

Kilka grup lobbystycznych zajmujących się ochroną środowiska z powodzeniem lobbowało u decydentów i konsumentów, aby domagać się bardziej zrównoważonych produktów z oleju palmowego. Jednak nie przełożyło się to jeszcze na rzeczywiste wskaźniki adopcji w całej branży. Niektóre z największych problemów, z jakimi boryka się branża, to brak możliwości śledzenia, potrzeba ponownego zaangażowania społeczeństwa oraz złożoność łańcucha dostaw oleju palmowego.

Okrągły Stół w sprawie Zrównoważonego Oleju Palmowego (RSPO) jest wielostronną grupą banków, organizacji społecznych i firm, która zajmuje się uczynieniem przemysłu oleju palmowego bardziej zrównoważonym. RSPO opracowało pierwsze globalne dobrowolne standardy dla zrównoważonej produkcji oleju palmowego. Organizacja ogłosiła niedawno nowy zestaw dobrowolnych wytycznych, nazwany RSPO+, który ma na celu wzmocnienie obecnych wymogów standardów i pomoc w zapewnieniu lepszego rozwoju wylesiania i torfowisk.

RSPO powołało również grupę zadaniową ds. drobnych posiadaczy. Fundusz Wsparcia Drobnych Posiadaczy organizacji, fundusz o wartości miliona euro, sfinansował sześć inicjatyw na całym świecie, które obejmują ponad dziewięć tysięcy drobnych posiadaczy. RSPO posiada również logo, które wskazuje na zrównoważony proces produkcji oleju palmowego.

Ponadto, przemysł oleju palmowego był również krytykowany za jego wpływ na środowisko. W rzeczywistości plantacje oleju palmowego zostały uznane za największy czynnik napędzający wylesianie w Azji Południowo-Wschodniej. Przyczynia się również do zmian klimatycznych. World Wildlife Fund (WWF) przewiduje globalny rynek oleju palmowego, który jest oparty na przyjaznej dla środowiska produkcji oleju palmowego.

Oprócz RSPO, istnieje kilka innych organizacji i inicjatyw, które promują zrównoważoną produkcję oleju palmowego. Do najbardziej znanych należą Indonesian Sustainable Palm Oil (ISPO), MSPO oraz Indonesian Palm Oil Pledge. Rząd Indonezji i największe firmy produkujące olej palmowy w Indonezji podpisały zobowiązanie, które nakreśla kilka kluczowych zobowiązań dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *